ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ

ΘΕΜΑ: Πανελλήνιοι Μουσικοί Διαγωνισμοί για εφήβους

Σας ενημερώνουμε ότι η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών προκηρύσσει για το έτος 2014, τους παρακάτω Πανελλήνιους Μουσικούς Διαγωνισμούς για εφήβους μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων: ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ: Οι διαγωνιζόμενοι ατομικά ή ομαδικά επιλέγουν, μελοποιούν και ερμηνεύουν ένα από τα ποιήματα παιδιών και εφήβων ή ένα από τα ποιήματα ενηλίκων που έχουν διακριθεί στους Λογοτεχνικούς Διαγωνισμούς Ποίησης της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών κατά τα προηγούμενα έτη και έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα ellineslogotexnes.gr ή ένα ποίημα Έλληνα ποιητή δικής τους επιλογής (φωνή, μονοφωνικό ή πολυφωνικό όργανο). Θα δοθούν Α', Β', Γ' Βραβείο και Α', Β', Γ' Έπαινος ανά κατηγορία (1η κατηγορία: Γυμνάσιο, 2η κατηγορία: Λύκειο)

ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ: Οι διαγωνιζόμενοι ατομικά ή ομαδικά ενορχηστρώνουν γνωστό τραγούδι δικής τους επιλογής ή δικό τους έργο με το οποίο συμμετέχουν στην κατηγορία Μελοποίησης Ποίησης. Θα δοθούν Α', Β', Γ' Βραβείο και Α', Β',Γ' Έπαινος ανά κατηγορία.

ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ (SOUNDTRACK): Οι διαγωνιζόμενοι ατομικά ή ομαδικά συνθέτουν μουσική για ταινία. Θα δοθούν Α', Β', Γ' Βραβείο και Α', Β', Γ' Έπαινος ανά κατηγορία.

ΟΡΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Τα έργα να είναι πρωτότυπα και αδημοσίευτα. Η ηχογράφηση να είναι καθαρή. Τα έργα να αποσταλούν σε μορφή mp3 με το όνομα της σύνθεσης στην παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση mousikoidiagonismoi(agmail.com ως εξής: Στην περιοχή του θέματος να αναγράφεται η κατηγορία του διαγωνισμού στην οποία συμμετέχουν (π.χ. Διαγωνισμός Ενορχήστρωσης Γυμνασίου). Σε επισυναπτόμενο αρχείο word το οποίο θα έχει το ίδιο όνομα με το mp3 να αναγράφονται τα στοιχεία του διαγωνιζόμενου (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνο, σχολείο και υπεύθυνος εκπαιδευτικός). Μπορούν να χρησιμοποιηθούν φυσικά ή ηλεκτρονικά μουσικά όργανα. Ημερομηνία υποβολής μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2014. Όσοι διακριθούν θα ενημερωθούν έγκαιρα τηλεφωνικώς. Η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών έχει δικαίωμα δημοσίευσης των υποβληθέντων έργων. Η συμμετοχή στους διαγωνισμούς προϋποθέτει και την αποδοχή των όρων. Η κρίση της Κριτικής Επιτροπής είναι αμετάκλητη.

Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα ellineslogotexnes.gr , στο τηλέφωνο της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών 2103819571 και στον μαέστρο κ. Νίκο Χριστοδουλή, μέλος της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών και υπεύθυνο του Μουσικού Διαγωνισμού, στα τηλέφωνα 2130429351 και 6944327584. Η συμμετοχή στον διαγωνισμό είναι προαιρετική.