Τοπικός Διαγωνισμός Εργαστηριακών Δραστηριοτήτων

ΘΕΜΑ: «Διενέργεια Τοπικού Διαγωνισμού Εργαστηριακών Δραστηριοτήτων για επιλογή των μαθητών που θα συμμετάσχουν στην 13η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών ? EUSO 2014»

Το ΕΚΦΕ Πειραιά ? Νίκαιας στα πλαίσια του Πανελληνίου Μαθητικού Διαγωνισμού για την επιλογή ομάδων μαθητών που θα συμμετάσχουν στην 13η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2015, διοργανώνει τοπικό προκριματικό διαγωνισμό εργαστηριακών δεξιοτήτων στα μαθήματα Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας για μαθητές ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ., που έχουν γεννηθεί μετά την 01-01-1998.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η προώθηση της ένταξης του πειράματος στη μελέτη των φυσικών επιστημών στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, καθώς και η ενασχόληση των μαθητών με την επιστημονική μεθοδολογία για την επίλυση πραγματικών προβλημάτων από την καθημερινή ζωή.

Ο τοπικός Μαθητικός Διαγωνισμός θα διεξαχθεί το Σάββατο 6 Δεκεμβρίου 2014 στα Εργαστήρια του ΕΚΦΕ και από τις 10.00 έως 13.00.

Κάθε σχολική μονάδα μπορεί να συμμετάσχει στο διαγωνισμό με μία μόνο τριμελή ομάδα μαθητών. Κάθε ομάδα θα διαγωνισθεί σε τρία πειραματικά θέματα στη Φυσική, στη Χημεία και στη Βιολογία. Η διάρκεια που θα έχει η κάθε ομάδα για κάθε θεματική ενότητα θα είναι 50 λεπτά.

Από την τοπική επιστημονική επιτροπή που θα οριστεί για το σκοπό αυτό, θα προκριθούν οι τριμελείς ομάδες μαθητών (1 μέχρι 9 ομάδες, 2 από 10 ως 18 και 3 από 19 και πάνω) οι οποίες θα συμμετάσχουν στη δεύτερη φάση του διαγωνισμού που θα διεξαχθεί στις 24 Ιανουαρίου 2015 στο ΕΚΦΕ Αιγάλεω στην Αθήνα.

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός θα διεξαχθεί αποκλειστικά πάνω σε πειραματικές/εργαστηριακές δεξιότητες και πρακτικές, που θα αναφέρονται στην ύλη Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας που διδάσκεται στο Γυμνάσιο, την Α΄ Λυκείου και στο 1ο τετράμηνο της Β΄ Λυκείου (Γενικής Παιδείας και Ομάδας Προσανατολισμού)του σχ. έτους 2014-15.

Στην τελική φάση θα επιλεγούν δύο τριμελείς ομάδες μαθητών που θα συμμετάσχουν στην 13η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών- EUSO 2015, που θα πραγματοποιηθεί στην Klagenfurt της Αυστρίας από 26 Απριλίου έως 3 Μαΐου 2015.

Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων λήγει την Παρασκευή 21-11-2014. H αίτηση συμμετοχής της ομάδας κάθε σχολείου να αποσταλεί μέσω e-mail στο ΕΚΦΕ Πειραιά -Νίκαιας mail@ekfenikaias.att.sch.gr