Οι μαθητές μας σχεδιάζουν ...

POP ART

Ο όρος Pop Art (ελλ. μτφ. δημοφιλής τέχνη) αναφέρεται στο καλλιτεχνικό κίνημα που αναπτύχθηκε αρχικά στη Μεγάλη Βρετανία και αργότερα στην Αμερική περί τα τέλη της δεκαετίας του '50. Η Pop Art γεννήθηκε ως μια αντίδραση στη σοβαρότητα του κινήματος του αφηρημένου εξπρεσιονισμού, προβάλλοντας κατά κύριο λόγο σύμβολα του καταναλωτισμού, απλά αντικείμενα που ανάγονταν σε έργα τέχνης αλλά και θέματα δανεισμένα από την κουλτούρα των κόμικς. Μια από τις σημαντικότερες ίσως επιδράσεις της Pop Art ήταν το γεγονός πως περιόρισε τη διάκριση ανάμεσα στις έννοιες της εμπορικής και υψηλής τέχνης.

Οι μαθητές του ελευθέρου σχεδίου της Β λυκείου σχεδίασαν αρχικά από φυσικού (μοντέλο) φιγούρες τις οποίες φωτοτύπησαν και ξαναδούλεψαν μετά, μετατρέποντας τες σε έργα εμπνευσμένα από την Pop κουλτούρα.

•Τελευταία Ενημέρωση στις ••Τρίτη•, 19 •Μάρτιος• 2013 18:50••