2 Γ Ε Λ Ν Ι Κ Α Ι Α Σ

• •Προκαθορισμένο μέγεθος γραμματοσειράς•
  • •Μικρότερο μέγεθος γραμματοσειράς•
2ο ΓΕ.Λ. ΝΙΚΑΙΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (ΝΕΟ 11/05 - 15/05)

•Αξιολόγηση Χρήστη•: / 8
•Χείριστο••Άριστο•

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΕΟ ΕΔΩ!

•Τελευταία Ενημέρωση στις ••Κυριακή•, 10 •Μάιος• 2020 18:40••

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΞΗ

•E-mail• •Εκτύπωση• •PDF•

Για να δείτε τα αρχεία της ηλεκτρονικής τάξης πατήστε ΕΔΩ.

•Τελευταία Ενημέρωση στις ••Σάββατο•, 02 •Μάιος• 2020 17:33••

«Ενημέρωση σχετικά με Πρόσκληση-Επιλογή-Κατανομή Στρατεύσιμου Προσωπικού (Κατάθεση Δελτίου Απογραφής γεννηθέντων το έτος 2002).»

•E-mail• •Εκτύπωση• •PDF•

Kατόπιν συνεννόησης με το Γενικό Επιτελείο Εθνικής Άμυνας, σας ενημερώνουμε ότι στο πλαίσιο των προληπτικών μέτρων για την αποφυγή διάδοσης της λοίμωξης covid-19, παρέχεται στους στρατεύσιμους της κλάσης 2023 (γεννηθέντες το έτος 2002) η δυνατότητα να απογραφούν χωρίς την αυτοπρόσωπη παρουσία τους σε Στρατολογικές Υπηρεσίες ή ΚΕΠ, αλλά ηλεκτρονικά μέσω της επίσημης ιστοσελίδας του Νομικού Σώματος http://www.stratologia.gr , ακολουθώντας τις οδηγίες του συνδέσμου https://www.stratologia.gr/el/content/katathesi-deltioy-apografis . Παρακαλούνται οι Διευθυντές/Διευθύντριες των σχολικών μονάδων Β/θμιας Εκπαίδευσης να ενημερώσουν με κάθε πρόσφορο τρόπο (π.χ. e-mail, sms κ.λ.π.) τους άρρενες μαθητές γεννηθέντες το 2002 για τη δυνατότητα ηλεκτρονικής κατάθεσης Δελτίου Απογραφής (ΔΑ).

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ

•Αξιολόγηση Χρήστη•: / 2
•Χείριστο••Άριστο•

ΕΓΓΡΑΦΟ 1, ΕΓΓΡΑΦΟ 2, ΕΓΓΡΑΦΟ 3, ΕΓΓΡΑΦΟ 4, ΕΓΓΡΑΦΟ 5,

ΕΓΓΡΑΦΟ 6, ΕΓΓΡΑΦΟ 7, ΕΓΓΡΑΦΟ 8, ΕΓΓΡΑΦΟ 9, ΕΓΓΡΑΦΟ 10

•Τελευταία Ενημέρωση στις ••Παρασκευή•, 10 •Απρίλιος• 2020 11:25••

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΕΦΗΒΩΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ

Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι

στο πλαίσιο της Κοινής Υπουργικής Απόφασης για την πρόληψη της διασποράς του νέου κορωνοϊού SARS-CoV-2 στις σχολικές μονάδες και την κοινότητα

11 Μαρτίου 2020

· Αποφυγή των συναθροίσεων και του συγχρωτισμού οπουδήποτε (π.χ. καφετέριες, κινηματογράφοι)

 Αποφυγή ομαδικών εξωσχολικών δραστηριοτήτων

 Αποθάρρυνση συναντήσεων σε σπίτια φίλων, εστιατόρια ή εμπορικά κέντρα

 Ενθάρρυνση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων εξ αποστάσεως (e-learning)

 Αποφυγή επαφής με άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες

 Συχνό και καλό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι ή αλκοολούχο διάλυμα

 Κάλυψη του βήχα ή του φτερνίσματος με χαρτομάντιλο και απόρριψη στα απορρίμματα. Αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο, με το εσωτερικό του αγκώνα

 Αποφυγή αγγίγματος ματιών, μύτης και στόματος

 Αποφυγή στενής επαφής (χειραψίες, αγκαλιές και φιλιά)

 Αποφυγή επαφής με άτομα που έχουν συμπτώματα λοίμωξης

 Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων, παραμονή στο σπίτι και επικοινωνία με ιατρό ή με τον ΕΟΔΥ.

Βιβλιογραφία

Centers for Disease Control and Prevention. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). Interim Guidance for Administrators of US Institutions of Higher Education

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΌΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΠΙΔΗΜΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΠΙΤΗΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ΓΙΑ ΛΟΙΜΩΔΗ ΝΟΣΗΜΑΤΑ Τηλ. 2105212000 www.eody.gov.gr

•Σελίδα 1 από 39•